Понеділок, 06 квітня, 2020

Роботів вчать колективному будівництву

Інженери розраховують, що команда невеликих автономних пристроїв зможе зводити масивні конструкції - приблизно так само, як це роблять терміти.

Проект Termes («Терміт») реалізують Кірстін Петерсен, Радхіка Нагпал і Джастін Верфель з Групи дослідження самоорганізованих систем Гарвардського університету (США).

У ролі різноробочого виступає робот Kali, схожий на мініатюрні навантажувачі. Він влаштований досить нескладно, хоча і не настільки примітивно, як створені цією ж дослідницькою групою ультрадешеві механізми для вивчення колективної поведінки. Довжина Kali становить 17,5 см, ширина і висота - 11 см, а важить він 810 гр.

Для пересування використовуються чотири елементи у вигляді трьох з'єднаних прямими кінцями гачків; ці своєрідні ноги-колеса дозволяють долати невисокі перешкоди. Ними керують два приводи, а третій потрібен для контролю підйомника-маніпулятора, яким Kali чіпляє і укладає пластикові будівельні блоки. Процес вантаження або укладання одного елемента займає від 10 до 30 секунд.

Робот обладнаний 10 сенсорами, 6 з яких інфрачервоні. Останні, встановлені на «череві», призначені для визначення положення корпусу пристрою щодо одного або декількох блоків.

У ході експериментів Kali зумів здійснити 20 походів за блоками і перенести їх на інше місце. А потім безпомилково, відносно швидко і, головне, самостійно спорудив драбинку з десятка блоків, обсяг якої в 15 разів перевищив його власні розміри.

Передбачається, що бригада таких роботів зможе зводити споруди будь-якої складності. Нею не буде керувати людина (або робот-прораб): на тутешньому будівництві має бути рівноправність, а рішення слід приймати, виходячи із спостережень один за одним і за станом споруди. Випробувати механічний будзагін в реальних умовах поки ще не вийшло, але комп'ютерне моделювання підтвердило ефективність розробки.

Дослідження буде представлено на конференції 2011 Robotics: Science and Systems, яка пройде в Лос-Анджелесі з 27 червня по 1 липня.

Підготовлено за матеріалами IEEE Spectrum.

Косівщина - Різне та цікаве