Понеділок, 25 червня, 2018

УГКЦ вшановує пам’ять о. Маркіяна Шашкевича

УГКЦ вшановує пам’ять о. Маркіяна Шашкевича З нагоди двохсотріччя з дня народження о. Маркіяна Шашкевича (6 листопада 1811 року) та з приводу його річниці смерті (7 червня 1843 року) Посланням до українського духовенства та мирян. Глава УГКЦ закликав бачити у постаті цього священика приклад любові до свого народу, який захищав його права і свободи та підносив культуру й духовність. Блаженніший Святослав звернувся з

Незважаючи на коротке життя о. Маркіяна (32 роки), його внесок у формування українського національного духу та національне пробудження нашого народу є неоціненним. «Великий поет, визначний лінгвіст, а передусім невтомний, ревний і святий священик, котрого Господь послав нашому народові в часи великого духовно-культурного занепаду, щоб пробудити його, показати йому його гідність і велич, скерувати його на шлях національного та духовного відродження», – таким бачить його особу Глава УГКЦ.

Блаженніший Святослав зауважив: «В наш час, коли простежується велика прірва між народом та його правителями, коли так мало є людей, які справді дбають про майбутнє українців, Церква, дивлячись на постать цього свого славного сина, закликає священиків і всіх, хто не байдужий до долі власного народу, наслідувати ідеал, що його втілив отець Шашкевич: щиро любити свій народ, бути завжди близько до нього, ревною працею йому служити, відважно захищати його права і свободи, невтомно підносити його культуру і духовність, щоби цей народ міг сповнити своє покликання в історії та вповні розвинути свої, Богом дані, таланти».

Цитуючи слова Митрополита Андрея, Глава УГКЦ звернув увагу на велич та силу слова о. Маркіяна: «Ідея Маркіяна була поштовхом всього нашого національного відродження. Подібно до рибалок, які стали Христовими апостолами і словом своїм струснули старим світом, Шашкевич став апостолом нашого національного пробудження і струснув свідомістю мільйонів русинів-українців. Це про нього колись влучно сказала Наталя Кобринська, що в Галичині Шашкевич першим «ударив палицею Мойсея у зледенілу скалу народних почуттів. І бризнув струмінь живого слова і живої народної літератури».

У своєму Посланні Глава УГКЦ подякував Богові за те, що «дав нам цього праведника духу, який так ревно і жертовно служив народові й Церкві». Закликав духовенство та вірян наслідувати його приклад у молитві, праці та жертовності для рідного народу. «Нехай він знову пробудить в усіх нас Духа Божого, навчить любити свій народ, не забуваючи», – сказав Блаженніший Святослав.

Пригадуємо, що опрацювати та видати звернення з нагоди святкування 200-річчя з дня народження отця Маркіяна Шашкевича постановив Синод Єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ, проходив 25-26 травня 2011 року у Львові-Брюховичах.

Додаток: Отець Маркіян Шашкевич народився 6 листопада 1811 року в с.Підліссі Золочівського повіту в Галичині в сім’ї священика.

Учився спочатку в гімназії у м.Бережанах, а з 1829 року − у Львівській семінарії. Під час перебування в семінарії Шашкевич розпочав свою творчу діяльність; тоді ж він організував літературний гурток молоді. Перші твори Шашкевича з’явилися в збірнику «Русалка Дністровая» (1837).

Перу о. Маркіяна, крім низку поезій, належить кілька прозаїчних творів. Найвизначніший з них − казка «Олена», високо оцінена Іваном Франком.

Шашкевич був одним із поетів «Руської трійці», організатором цього гуртка і невтомним культурним діячем. Крім поезій і прозових творів, йому належать переклади на українську мову сербських народних пісень, віршів чеських і польських поетів.

Помер о. Шашкевич 7 червня 1843 року.


190 років тому у Чернівцях освятили першу на Буковині греко-католицьку церкву

2011-06-22 15:15:06

УГКЦ вшановує пам’ять о. Маркіяна Шашкевича У 1820 році городянин Тадей Туркул подарував невеличку земельну ділянку та пожертвував власні кошти на будівництво нової церкви для греко-католиків Чернівців.
Діти з «Карітасу» активно оздоровлюються

2011-06-21 09:00:34

УГКЦ вшановує пам’ять о. Маркіяна Шашкевича Вже рік діє проект «Соціальний центр для дітей трудових мігрантів» в БФ «Карітас Коломийсько-Чернівецької єпархії». Головна мета проекту полягає в забезпеченні психоемоційної…
Через трагедію до освячення нового храму УГКЦ у центрі Гуцульщини

2011-06-20 15:15:59

УГКЦ вшановує пам’ять о. Маркіяна Шашкевича За два роки у центрі Гуцульщини – місті Косові громада Української Греко-Католицької Церкви змогла відбудувати свій храм…
На 80-му році життя відійшов у вічність священик УГКЦ о. Михайло Сенеджук

2011-06-19 16:43:45

УГКЦ вшановує пам’ять о. Маркіяна Шашкевича Зранку 19 червня, у неділю Всіх Святих, перестало битися серце священика Коломийсько-Чернівецької єпархії о. Михайла Сенеджука.
День медичного працівника в Отинійській лікарні

2011-06-17 18:32:52

УГКЦ вшановує пам’ять о. Маркіяна Шашкевича 15 червня, на честь Дня медичного працівника, відбулося урочиста святкова відправа за здоров’я працівників Отинійської районної лікарні.
"Обнова-фест": свято духу і традицій у Чернівцях

2011-06-16 11:30:18

УГКЦ вшановує пам’ять о. Маркіяна Шашкевича 12 червня 2011 року на День Пресвятої Трійці відбувся четвертий молодіжний етно-духовний фестиваль „Обнова-фест”.
Особливий храмовий празник на Снятинщині

2011-06-15 13:30:21

УГКЦ вшановує пам’ять о. Маркіяна Шашкевича На храмовий празник Святої Трійці, який співзвучний з назвою села, що на Снятинщині, завітав владика Миколай (Сімкайло).
Освячено новий храм УГКЦ на Надвірнянщині

2011-06-14 22:23:27

УГКЦ вшановує пам’ять о. Маркіяна Шашкевича Лагідне червневе небо, вмите дощами, ясніє, усміхається, і сонце золотими нитями квітчає високі гори. Здавалось, сама Божа благодать зійшла на цей чарівний куточок…
Представлення нової християнської спільноти у Тлумачі

2011-06-14 14:15:39

УГКЦ вшановує пам’ять о. Маркіяна Шашкевича У день світлого празника Святої Тройці з візитацією до Тлумача прибув протосинкел Коломийсько-Чернівецької єпархії о. мітрат Василь Мельничук.
Мощі Блаженної Матері Терези з 19 по 26 червня в Чернівцях

2011-06-11 20:30:11

УГКЦ вшановує пам’ять о. Маркіяна Шашкевича З Благословення та ініціативи Правлячого єпископа владики Миколи Сімкайла, до Чернівецького Собору Успення Пресвятої Богородиці прибудуть мощі блаженної Матері Терези Калькуттської.

Косівщина - Різне та цікаве