Субота, 11 липня, 2020

Розпещені пільгами

Протести чорнобильців у різних містах України та у столиці, де другий день триває акція голодування під стінами Кабінету Міністрів, винесла на поверхню проблему, про яку говорять на побутовому рівні давно, але подолати її не наважився жоден український уряд.

Ідеться про те, що серед тисяч ліквідаторів аварії на ЧАЕС, інвалідів-чорнобильців є ті, хто на ці пільги не заслуговує і не мав би їх одержувати нарівні із тими, хто справді ціною власного здоров'я брав участь у ліквідації наслідків катастрофи.

Протести стали кульмінацією абсурдності ситуації, що виникла із соціальним забезпеченням усіх пільговиків в Україні і передусім тих, хто одержував пенсії, пов'язані із Чорнобилем.

Заручники законів

Законодавство, що було ухвалене більше 20 років тому, передбачало, що інваліди Чорнобиля одержують у шість, вісім чи десять разів більшу пенсію від мінімальної, встановленої в Україні.

Поки розмір мінімальної пенсії був невеликим, держава могла виплачувати пільгові пенсії у повному обсязі. Але з кожним роком це ставало усе проблематичніше, внаслідок чого інваліди почали одержували якусь сталу пенсію, прив'язану до розміру мінімальної у попередні роки.

Як каже кореспондентка ВВС Україна Ліна Кущ у Донецьку, ще 5-8 років тому почали з'являтися перші судові позови, у яких позивачі вимагали доплатити те, що їм належить за законом. У ті роки суди ухвалювали рішення на користь чорнобильців, а пенсійні фонди ці гроші змушені були повертати. Донецька область була однією із перших, де чорнобильці вигравали суди.

Станом на 2011 рік, за даними голови організації "Союз Чорнобиль України" Юрія Андреєва, у судах знаходиться близько 240 тисяч позовів про відшкодування недоплачених пенсій за попередні роки. Як кажуть в організації, за всі роки виграли суди і одержували після цього підвищені пенсії 14 тисяч чорнобильців.

Ті, хто звертався до суду в останні кілька років і особливо у 2010-2011 роках, стикнулися із ситуацією, коли пенсійні фонди навіть відмовляли надавати пенсіонерові довідку про те, які нарахування здійснювалися за останні роки, без якої інваліди не могли оформити судові позови.

А в юристів у ці роки з'явився додатковий гарантований заробіток: пенсіонери передавали із рук в руки контакти тих адвокатів, які допомагають пенсіонерам зібрати усі необхідні документи і правильно оформити позов.

Віце-прем’єр-міністр Сергій Тігіпко, який опікується справами пільговиків, заявляє, що виконати усі вимоги чорнобильців та інших пільгових категорій, яким було скорочено соціальні виплати, влада не зможе. Він твердить, що для всіх виплат щороку у бюджеті треба знаходити 170 мільярдів гривень.

"Тому що чорнобильці, якщо виконати їхні умови, - це 6,6 мільярда; плюс до цього - учасники війни. Якщо виконати всі їхні вимоги, то це ще 10 мільярдів гривень. Діти війни - ще 10 мільярдів і так далі. Загалом -170 мільярдів", — підраховував Сергій Тігіпко.

Чи можлива ревізія пільг?

Нині в уряді кажуть, що планують здійснити перевірку осіб, яким надаються пільги.

Екс-голова парламенту Олександр Мороз каже, що пільги чорнобильцям ухвалювалися понад 20 років тому "під розрахунок союзного бюджету".

"Записували у закон усе, що тільки можна було записати, але ніхто не думав про те, як це можна виконати", - сказав Олександр Мороз в інтерв'ю bbc.ua.

Володимир Яворівський очолював комісію Верховної Ради з питань подолання наслідків аварії на ЧАЕС ще до 1991 року і був одним із авторів "пільгових" законів.

"Тоді Чорнобиль був ще гарячим, ми були готові до чорнобильців небо прихилити. Можливо, перебільшили з тими пільгами. Але я як сьогодні пам'ятаю, що коли хтось запитав, чи не завеликі пільги ми даємо, голова парламенту Леонід Кравчук відповів: не переживайте, гроші із союзного бюджету", - сказав Володимир Яворівський.

Депутат, який зараз представляє фракцію "БЮТ-Батьківщина", каже, що чесніше було би переглянути закони, запропонувати інші механізми нарахувань для тих, хто цього заслуговує. Але визнає, що на такі непопулярні заходи уряд навряд чи піде.

Сергій Тігіпко повідомив, що спільно із "Союзом Чорнобиль" уряд веде дискусію щодо того, як краще організувати перевірку осіб, яким надані пільги.

Він повідомив, що до 1998 року було проведено дві перевірки інвалідів-ліквідаторів і після того вони не проводилися.

"У "Союзі Чорнобиль" налаштовані абсолютно конструктивно - вони б і самі хотіли чистоти своїх лав, щоб не було людей, які би тим чи іншим незаконним чином отримували ці пільги", - твердив Сергій Тігіпко.

Володимир Яворівський пам’ятає ті перевірки. На його думку, близько 25-30% осіб, що одержують пільгові пенсії, мають "липові" документи. Але, зауважує депутат, довести це неможливо.

"Варто було би провести ревізію, під протекторатом уряду, порядними і чесними людьми. Переконаний, що 25-30% посвідчень – "липові". Перевірки були у 1997-1998 роках. І вийшло так, що у всіх "липових" пільговиків документи були ідеальними. Бо у їхніх руках чи руках кума, свата, товариша були печатки, все було проведено через бухгалтерію, як слід. А ті, хто справді їхав у те пекло, одержували пляшку самогонки, їм казали, на місці розберешся, потім у них ніяких документів не виявилося. От у них тоді пільги забрали", - розповідає Володимир Яворівський.

Уряд іде на поступки чи гасить пожежу?

Після початку протестів чорнобильців уряд і президент неодноразово заявляли, що у 2012 році пенсії інвалідам-чорнобильцям, навпаки, зростуть і що люди, які голодують і протестують, неправильно інформовані "провокаторами".

Наприкінці листопада Кабмін ухвалив постанову "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у якій передбачено, що з 1 січня 2012 року у кілька разів буде підвищено пенсії всім категоріям чорнобильців і, в першу чергу, інвалідам-ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС.

Проте це не надто додало оптимізму протестувальникам.

Оскільки оголошене підвищення пенсій не забезпечить їм тих коштів, які вони мали б одержувати відповідно до законодавства, яке поки що не скасоване. Саме тому "Союз Чорнобиль" у своїй заяві хоч і назвав підвищення "проривом на тлі світової економічної кризи", все ж наголосив, що ця постанова "ніяким чином не заперечує і не відміняє рішення судів з виплат підвищених чорнобильських пенсій і не позбавляє громадян права і надалі звертатися з відповідними заявами до органів юстиції".

Однак урядові рішення не вирішують проблеми у принципі. Оскільки уряд і парламент мали б наважитися на більш радикальні кроки: відмінити пільги тим, хто їх одержує незаконно, а також змінити законодавство, яке стосується усіх пільгових категорій громадян.

"Треба створити державну комісію, завданням якої була б люстрація усіх пільг, і перш за все, пільг чиновникам", - сказав bbc.ua екс-спікер парламенту Олександр Мороз.

Він також звертає увагу на те, що ситуація із пільговиками призвела до того, що в країні є ознаки руйнування системи влади, оскільки "суди не беруть до розгляду позови, а закони замінюються інструкціями, директивами і залякуваннями".

Для тих, хто зараз домагається своїх законних грошей, не є аргументом твердження влади про те, що на виплати немає грошей.

Будь-хто із ліквідаторів розкаже урядовцям, де можна взяти гроші. Вони запитують: чому чиновники не починають із себе, із своїх пільг і привілеїв, а беруться за тих, у кого чорнобильська пенсія - єдине джерело для існування.

 

 

 

 

Косівщина - Новини Гуцульщини