Неділя, 29 березня, 2020

П’ять способів недорого провести літню відпустку

У 2011 році українцям не відпочинку – грошей заледве на життя вистачає. Так, згідно з опитуванням порталу УБР, більше половини респондентів грошей не відпустку взагалі не мають, а трохи менше третини готові витратити на літні вакації від 2000 до 5000 гривень.

Вголос вирішив дослідити, як можна цікаво відпочити влітку в Україні по мінімуму.

1. Село і люди, або зелений туризм

Зелений туризм традиційно розвинутий у Карпатах. Але останнім часом схожі хатинки почали з’являтись і в інших областях, зокрема на Поділлі та на Волині. «Зараз у цих областях будується багато садиб зеленого туризму за зразком Карпат, і такий туризм бурхливо розвивається в інших областях. Звичайно, наразі це точково, це — пілотні проекти», — розповів Вголосу генеральний директор туристичної компанії «Унікальна Україна» Ярослав Козак.

Плюси: Свіже повітря, екологічно чисте харчування, недалека дорога (є, звичайно, глухі місця, куди добратись складніше).

Мінуси: Може бути нуднувато. Тому садибу варто обирати таким чином, щоб навколо було якомога більше цікавих місць. Цікаві місця кожен розуміє по-своєму – кому замки і фортеці, а кому нічні клуби і дискотеки.

Ціни: «Зараз в Карпатах можна відпочити за 50 грн. в добу з особи без харчування. Відповідно, ця сума – 2-5 тис. грн., вона просто величезна. Харчування, навіть в кафе і ресторанах, не є настільки дорогим, як у великих містах», — розповіла у коментарі Вголосу директор ТзОВ «Карпати-інфо» (www.karpaty.info) Оксана Ковальчик.

За її словами, взимку найпопулярнішим і найдорожчим є Буковель, натомість, влітку ціни навколо нього впали. «Курорти Яремчанської міськради є «моднішими», відповідно, там дорожче. Натомість такі села біля Яремче, як Микуличин, Татарів – там є варіанти і за 50 грн. з особи за добу, навіть є по 40 грн. (це з усіма умовами для проживання, тобто такого, що туалет на подвір’ї - немає). Верховинський район – найвищий в Івано-Франківській області і туди, відповідно, найскладніше добиратись. Але місця там дуже гарні. Там, як правило, вищі ціни, але власники садиб змушені понижувати ціни, бо не витримують конкуренції», — додала Оксана Ковальчик. Так само знижуються на літо ціни і в гірськолижному Славському.

Якщо харчуватись у садибі, то ціни на харчування в добу стартують від 100 грн./особа.

Добиратись у Карпати місцями складно, місцями дуже просто. Найближче до Львова селище Славське – це дві години їзди електричкою і 20 грн. витрат. На Івано-Франківщину добиратись доведеться з пересадками спочатку – до Івано-Франківська, а потім вже до місця проживання. Відзначимо, що в багатьох селах прокладена залізниця. Потяг, який в народі іменують «раховозом», зі Львова до Рахова коштує 50 грн. (плацкарт).

У підсумку – 1000 грн. проживання/харчування і 200 грн. (максимум) дорога, ще 800 грн. лишається на розваги, сувеніри і таке подібне.

2. Фестивалі

Фестивалі в Україні стають все популярніші. Починалось все на початку «нульових» з Шешор, а зараз з фесту на фест можна кочувати усе літо. Шешори з кількаденного фестивалю в Карпатах зараз перетворилось у тижневе мандрівне Арт-поле. Фестивалі бувають музичні, гастрономічні, винні, пивні, етнічні, джазові, одноденні, кількаденні і навіть тижневі, в горах і біля моря. Словом, вибір доволі широкий.

Плюси: Розважальна програма забезпечена – тільки встигай відвідувати всі заходи і всі майстер-класи. Веселий натовп навкруги, музика і доволі часто цікаві місця навколо (як-от оборонний монастир і Великий камінь на фестивалі «Підкамінь», море на «Джаз-Коктебелі» чи гори на «Славському рок»)

Мінуси: Умови перебування спартанські: польова кухня, намет і гітаристи у сусідньому наметі. Гітарист може бути і плюсом, але не о пів на четверту ранку з надривними вересками «смоук он зе вотер»…

Ціни: Фестивалі бувають платні і безплатні. Ціни на квитки коливаються від символічних 20-30 грн. до 500 і більше гривень (особливо це стосується «розкручених» фестів і багатоденних марафонів у Криму). Візьмемо для прикладу «Арт-поле», де тижневий квиток коштує 250 грн.

Найдорожчими з точки зору добирання є фестивалі в Криму. Тому для прикладу візьмемо «Джаз-Коктебель». Купейний квиток у вагоні Львів-Феодосія (який причіпляють до Херсонського потяга) коштує 170 грн. Маршрутка з Феодосії до Коктебеля — 5 грн. В сумі – 350 грн. в обидва боки.

Проживання у наметі буде безкоштовним. На окремих фестах місця в наметовому містечку є платними. Але в такому випадку варто розраховувати на безкоштовні душ, туалет та дрова в цьому самому містечку. Зрештою, нічого не заважає поставити намет трохи далі від фестивалю – там буде і безплатно, і, що головне, по ночах тихо.

Харчування на фестивалях можна організувати по-різному – починаючи від дешевої «мівіни» і закінчуючи шашликами та хот-догами, які зазвичай продають безпосередньо на фесті. Тут, очевидно, харчування не буде виходити за рамки звичного домашнього бюджету на їжу. Також часто на фестивалях є польова кухня з домашніми стравами, приготованими на вогнищі.

У підсумку: 600 грн. тиждень + їжа, сувеніри та інші супутні витрати (алкоголь, наприклад).

3. Етно-відпочинок

Етнічний туризм – це майже той самий зелений, лише з меншим комфортом, але більшим набором вражень та емоцій.

«Тепер великою популярністю користується етно-відпочинок. Людина приїжджає в абсолютно природні умови: потічок під горою, туалет надворі. Такий відпочинок може бути ще дешевшим. Я навіть знаю садиби, які на подвір’ї дозволяють ставити намети – це трохи коштує, але зовсім невеликі суми, від 15 грн.», — розповідає Оксана Ковальчик.

Етнічний колорит можна найти майже по цілій Україні, починаючи від гуцулів у Карпатах і закінчуючи Волинню, Поділлям та Полтавщиною.

«Наприклад, є дуже гарна Березівська хата – там можна і корову подоїти, пожити в автентичній гуцульській хаті, відчути весь колорит Карпат. Господарі тут організовують своєрідні етнічні тури. В такому турі пропонують: випікання хліба, готування їжі в печі, похід до джерела з соляною ропою, виварювання солі, мелення муки на жорнах, збивання масла, виготовлення бринзи, ткання килимів, катання верхи. Ціни – від 150 грн. за добу з особи з триразовим харчуванням», — додає Оксана Ковальчик.

Плюси: Нудно точно не буде. Цілий набір нових вмінь і знань.

Мінуси: Мінімум комфорту

Ціни: Як вже розповідала вище Оксана Ковальчик, ціни від 150 грн. за добу з харчуванням – тобто, 1500 грн. за десять днів. Дорога до Карпат обійдеться в середньому 100-150 грн. в обидва боки. (Якщо їхати плацкартом та електричками – дешевше, якщо «купе» та автобусами – то, відповідно, дорожче). В підсумку – 2 тис. грн. цілком вистачить, та ще й на сувеніри додому залишиться.

4. Активний тур

«Напрямок, який зараз стає все більш популярнішим, це — поїхати і щось побачити, тобто люди їдуть у відпустку не для того, щоб просто «тушками» лежати на пляжі», — розповідає генеральний директор туристичної компанії «Унікальна Україна» Ярослав Козак.

«У нас дуже популярними стали такі багатоденні тури, зокрема по Західній Україні. Для таких турів основним є пізнавальний момент. Тобто туристів не стільки цікавить відпочинок чи вільний час (півдня лежати і нічого не робити), для них важлива насичена програма — щоб багато чого побачити, багато чого дізнатись», — додає Ярослав Козак.

Пропозиція активних турів є дуже різноманітною – це і походи в гори, і сплави по річках, кінні походи тощо. «На ріках організовуються багатоденні сплави – на катамаранах, на байдарках. Не тільки на традиційних популярних напрямках, таких як Дністер чи Черемош, а й сплавляються по річках Центральної та Східної України – Тетерів, Случ, Сіверський Донець, Ворскла. Тобто для людей, які відпочинок розглядають як зміну виду діяльності, відпустка ідеальний час, щоб спланувати похід в гори, водний похід по ріках, якийсь комбінований маршрут з елементами велотуризму, спелеотуризму», — розповідає директор «Унікальної України».

Плюси: Насичена відпустка, незабутні враження і небанальні фотографії

Мінуси: Відносно дорогий відпочинок. Та й відпочинком це назвати тяжко, фізична втома після активних турів гарантована. Тому, щоб все таки розслабитись, можна поєднати активний тур, наприклад, в гірському Криму з подальшим валянням на пляжі та поїданням пахлави.

Ціни: «Тижневий тур коштує від 1200-1600 грн. Це — базова програма туру. Звичайно, у людини ще будуть витрати на доїзд туди-сюди, плюс витрати на розважальні програми, на сувеніри. Але базова ціна туру, яка включає екскурсійне обслуговування, трансфери, проживання, сніданки (деколи і сніданки, і обіди) є в цьому діапазоні», — розповів Ярослав Козак.

Дорога – зі Львова в Карпати обійдеться в 100-150 грн., в Крим – удвічі дорожче. Тобто десь 2 тис. грн. — на сам тур і транспорт до місця початку. Далі вже витребеньки і сувеніри – це вже в кого які апетити і можливості.

5. Дикий відпочинок

Дикий відпочинок може стати просто ідеалом дешевизни. Зекономити тут можна на всьому – поїхати автостом, жити в наметі і їсти «мівіну» – такий відпочинок вийде ультрабюджетним. Разом з тим у Криму, для прикладу, є багато місць, де відпочинок з наметами буде найоптимальнішим варіантом, але не з точки зору ціни, а з погляду душевної рівноваги та очищення карми. Забиті пляжі, де на одному квадратному метрі людей більше, ніж у київському метро в час пік, хамовита обслуга, майже цілковита відсутність сервісу – це не відпочинок, а знущання. Альтернатива цьому - віддалене від цивілізації місце з чистим морем, не менш чистим берегом і співом птахів навкруги, у своєму наметі і зі своєю компанією.

Інший варіант – місця, де традиційно збирається неформальний нарід і живе великою щасливою родиною. Серед найпопулярніших – «Лисяча бухта» та Печерне місто Мангуп в Криму, та водоспад Шипіт в Карпатах.

Але треба бути готовим до того, що, окрім усміхнених та просвітлених хіпі, в таких місцях часто «тусуються» п’яні та накурені панки, «малолітки» та інший подібний контингент. Тому, якщо подібна публіка дратує, краще ставити свої намети трохи подалі в основної «тусні». Також додамо, що в тій же «Лисці», як ще називають «Лисячу бухту», публіка настільки різношерста, що кожен зможе знайти свою компанію — починаючи від пенсіонерок-автостопниць і закінчуючи звичайними студентами та молоддю, яка просто проводить літо подалі від цивілізації в мальовничому куточку Криму.

Плюси: Дешево! І повна свобода дій – хочу пливу, хочу — не пливу

Мінуси: Компанія по сусідству може зіпсувати відпочинок. Але дивимось в «плюси» — ніщо не заважає спакувати намет і перейти в інше місце

Ціни: Якщо автостоп і намети, то видатки будуть мінімальними – тут вже скільки ви проїсте/проп’єте.

Якщо їхати «цивільно» — то потяг від 200 грн в обидва боки, плюс 20-50 грн. на маршрутки в Криму. В Карпати добиратись дешевше, ціни вказані вище.

Для киян ще можливий варіант – перельоту Візейром, на серпень є квитки по 238 грн. в один бік по маршруту Київ-Сімферополь.

Якщо підсумувати, у нашу епоху інформаційних технологій та гугла планувати поїздки набагато простіше. Розклади руху транспорту є на відповідних ресурсах (потяги www.uz.gov.ua та автобуси www.bus.com.ua), у мережі також є повно звітів і фоторепортажів зі всіх кутків України – все це дає уявлення, на яку суму розраховувати і до чого бути готовим на місці.

Україна має майже повний набір туристичних приманок — це і моря, і гори, ріки та озера, навіть болота та печери для найбільш витончених. Є також замки і фортеці, міста, хай не такі «прилизані», як в Європі, але зі своєю архітектурою і неповторним духом, і колоритні села далеко від цивілізації… Головне — відійти від стереотипної відпустки «по путьовці» і проявити трохи ініціативи.

Косівщина - Новини Гуцульщини