Понеділок, 20 вересня, 2021

Косівські новини

  • Данина пам’яті +

    Пам'ять – нескінченна книга, в якій записано все: і життя людини, і життя країни. Та багато сторінок у нашій історії кривавих Детальніше
  • Косів - гармонія чистоти і акуратності європейського містечка +

    Косів - районний центр Івано- Франківської області та адміністративно - торговий центр галицької Гуцульщини, а недавно ще й став відомим карпатським курортом. Детальніше
  • Відзначили професійне свято +

    «До міліції, як і до Бога, люди, зазвичай, звертаються тоді, коли їм тяжко, коли потрапляють у біду, коли потребують допомоги; Детальніше
  • 1

с. Яворів

Косівщина - село Яворів, Косівського району.

 

Гей ви, гори яворівські,село Яворів
В зеленім убранні –
Стручків, Буковець, Сокільський,
Ігрець і Стоянів.

Село Яворів, Косівського району – відомий осередок гуцульського народного декоративно-прикладного мистецтва. Простяглося воно на 12 км над бистроплинною річкою Рибницею до перевалу Буковець, розташоване на схилах гірських хребтів, на Гуцульщині.

В письмових документах уперше Яворів згадується в 1694 році.Вважають, що назва села походить від назви дерев яворів, які буйно росли в селі. Яворів має 28 присілків і межує з селами Бабин, Малий Рожен, Соколівка, Великий Рожен, Білоберезка, Буковець, Криворівня, Снідавка, Річка.

У 30-40 роках XVIII ст. селяни Яворова виявляють перші спроби протесту проти кріпосного права, зокрема, брали участь в опришківському русі. У 1751 році в околиці села діяв загін опришків під проводом побратима Довбуша Василя Баюрака. У 1772 році, після першого поділу Польщі, Галичина перейшла до складу Австрійської монархії, під владою якої перебувала до 1918 року.
У Яворові жила священича родина Окуневських,які підтримували тісні зв’язки з І.Франко,котрий бував у цьому селі. Звідси походять знамениті майстри гуцульської різьби на дереві Шкрібляки і Корпанюки.
Яворів вважають столицею ліжникарства. Місцеві ліжники- екологічно чисті вироби. Народне мистецтво села глибоке за своїми традиціями і джерелами, різноманітне за видами і формами. Тут збереглася історична спадщина, своєрідний народний побут; поетичний та музичний фольклор, звичаї, традиції. Яворів здавна славиться своїми народними умільцями, золоті руки яких творять прекрасні різьблені вироби з дерева, вишивають рушники, виготовляють веселкові барвисті ліжники, розписують писанки.

Вихідцями з Яворова є письменники Марія Колцуняк- Кузьма (1884-1922) та Роман Яринович (1909-1991).

У 1826 р. в селі була збудована церква Пресвятої Трійці, яка згоріла у 1923 р. Нова церква Різдва Пресвятої Діви Марії була збудована у 1927 році.

Офіційний сайт села Яворів

Путівник - Села Косівського району